Dopravně preventivní akce s názvem „Řídím, piju nealko pivo“ se uskutečnila ve Strakonicích

Strakonice – Řídím, piju nealko pivo ve Strakonicích.

V pondělí 4. července 2022 se policisté dopravního inspektorátu Strakonice zapojili do celorepublikové dopravně preventivní akce s názvem „Řídím, piju nealko pivo“. Jedná se o projekt Českého svazu pivovarů a sladoven, který vznikl ve spolupráci s Policií České republiky na podporu prevence proti konzumaci alkoholických nápojů za volantem. Jako vhodné stanoviště zvolili policisté silnici I/22 U zámku Střela ve směru jízdy Strakonice – Plzeň, kde je zvýšený provoz vozidel. Úsekem se také pohybují cyklisté, kteří musí projet po této frekventované silnici, aby mohli pokračovat po cyklostezce směrem do obce Katovice.

Policisté se na Strakonicku často setkávají s řidiči ovlivněnými alkoholem či jinou návykovou látkou. Od začátku letošního roku do konce června řešili policisté v okrese Strakonice 22 dopravních nehod pod vlivem alkoholu. Při běžných silničních kontrolách zjistili celkem 35 řidičů pod vlivem alkoholu (18 přestupků – do jedné promile, 17 trestných činů – nad jednu promile) a 48 řidičů, u kterých orientační test na návykové látky ukázal pozitivní výsledek. Dvacet pět řidičů s pozitivním výsledkem orientačního testu odmítlo následné lékařské vyšetření – odběr krve a moči.

foto: Policie CR

Dnešní kontrolu policisté zaměřili nejen na řidiče automobilů, ale také na cyklisty, pro které platí zákaz konzumace návykových látek stejně jako pro řidiče motorových vozidel. Cyklistům navíc připomněli policisté pravidla silničního provozu včetně povinné výbavy jízdního kola.

Policisté u všech zastavených řidičů provedli řádnou silniční kontrolu včetně dechové zkoušky. Za příkladné chování je pak obdarovali nealkoholickým mokem a alkohol-testem. Všichni kontrolu vzali s úsměvem a někomu i dárek v podobě nealko piva přišel v teplém letním dnu vhod. Policisté pamatovali i na děti cestující jako spolujezdci ve vozidlech a připravili si pro ně dáreček reflexní přívěsek v podobě zvířátka. Překvapení neskrývali řidiči a ani jejich děti. Mladá žena dokonce policistům prozradila, že jedna z jejich dcer má právě dnes narozeninový den a dáreček od policistů ještě nikdy nedostala. Radost v očích dívenky a její milé poděkování s tím, že si reflexní zvířátko pověsí na tašku, vykouzlily policistům široký úsměv na tvářích.

Na závěr policisté řidičům připomněli, aby na svých cestách na dovolenou byli ostražití, respektovali silniční pravidla, dbali na pitný režim za volantem a při dlouhých trasách mysleli na pravidelný odpočinek. Neboť právě o letních prázdninách dochází z těchto důvodů častěji k dopravním nehodám.

Během dvouhodinové akce policisté zkontrolovali desítky řidičů. Pozitivní ale bylo, že žádný z kontrolovaných řidičů neřídil vozidlo pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Pokutováni byli pouze dva, za nepoužití bezpečnostních pásů.

O tom, že policisté jsou ke svému okolí všímaví a neuteče jim žádný prohřešek, svědčí poslední kontrola dopolední služby dopravních policistů. Když opouštěli stanoviště U Střely, všimli na přeložce ve Strakonicích u fotbalového hřiště jedoucího vozidla, z jehož otevřeného okénka u spolujezdce vyhlížel pes. Policisté z tohoto důvodu řidičku za volantem předepsaným způsobem zastavili. Ve vozidle na zadních sedadlech seděly připoutané tři děti. Hlídka provedla silniční kontrolu, jejíž výsledek byl opravdu překvapující. Krom toho, že žena neměla ve vozidle při jízdě psa řádně zajištěného, vůz, ve kterém převážela děti nemá technickou kontrolu více jak jeden rok a co navíc, žena je od roku 2013 neřidičkou. Řidičce další jízdu policisté zakázali a případem se i nadále zabývají.

por. Mgr. Jaromíra Nováková

zdroj: Policie.cz

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x