Festival Energie pro kulturu i letos míří do Českých Budějovic

České Budějovice – Dva dny plné hudby a divadla čekají návštěvníky již 28. a 29. července na Sokolském ostrově

Do Českých Budějovic doputuje hudebně-divadelní festival Energie pro kulturu. Ten už třetím rokem podporuje živou kulturu, umělce a umělecké vzdělávací instituce v českých regionech. Diváci se mohou těšit na vystoupení místních hudebníků z Yamaha školy, kapely Pískomil se vrací, 7krát3 nebo Michala Hrůzů s Kapelou Hrůzy. O divadelní zážitky se postará loutkové divadlo Studia Dell’arte a pražské divadlo Ungelt s vystoupením Vejšlap. Malí i velcí si užijí vědeckou show liberecké IQLandie či workshop malování pohybem. Akce se uskuteční na Sokolském ostrově a pro všechny je zdarma.

Pomáhat oživovat lokální kulturu, přinášet hudební a divadelní zážitky tam, kde si je třeba sami nemohou dovolit, spojit lokální umělce s těmi již známějšími. To je záměrem už třetího ročníku putovního českého festivalu Energie pro kulturu podporovaného od prvního ročníku Skupinou ČEZ. „Akce vznikla původně na podporu umělců během krize covid-19 v ČR.

Ovšem pomoc je potřeba i v době, kdy pandemie opadá. Cílem bylo a je pomoci kulturním a uměleckým vzdělávacím institucím v regionech a poukázat na jejich problémy. Velice často proto spolupracujeme s místními kulturními centry, které si třeba známé interprety nemohou dovolit pozvat,“ vysvětluje Martina Tůmová z organizačního týmu festivalu Energie pro kulturu.

foto: Energie pro kulturu
foto: Energie pro kulturu

Dvoudenní festivalový program je plný hudby a divadla. „Akce je ale zajímavá především tím, že se na jednom pódiu potkávají začínající regionální a již zavedení umělci. Pro mnohé lokální interprety je to úplně nová zkušenost, zahrát si na velkém pódiu vedle velkých osobností,“ komentuje Martina Tůmová hlavní benefit pro místní umělce. Diváci si tak užívají dva dny nezvyklého mixu žánrů a interpretů.

Ve čtvrtek 28. července v odpoledních hodinách zahájí festivalový program vystoupení místních mladých hudebníků z hudební školy Yamaha. Po čtvrté hodině na pódiu bude řádit kapela Pískomil se vrací, kterou vystřídá českobudějovický rodák, zpěvák 7krát3. Zahřáté publikum pak přenechá Kapele Hrůzy v čele s frontmanem Michalem Hrůzou.

V pátek 29. července českobudějovická Energie pro kulturu pokračuje v odpoledních hodinách vědeckou show IQLandie pro velké i malé, kdy si budete moci vyzkoušet vědecké pokusy doslova na vlastní kůži. Od šesti hodin potěší oko i duši loutkové představení Studia Dell’arte a od osmi hodin si můžete užít Vejšlap divadla Ungelt.  

Oba dva dny se můžete také těšit z dobrého jídla a pití, učit se na workshopu malovat pohybem nebo na oranžovém kole ČEZ šlapat kilometry pro dobrou věc a podpořit tak MŠ, ZŠ a Praktickou školu Trhové Sviny a Domácí Hospic Jordán.

Festival Energie pro kulturu se snaží následovat a ukazovat veřejnosti světové trendy festivalové kultury, jako je třídění odpadu, udržování „zero waste“ etiky a představovat současné technologie, které posouvají festivalový zážitek na moderní úroveň. Festival Energie pro kulturu je festivalem pro všechny, kteří rádi tráví svůj volný čas sbíráním hudebních i divadelních zážitků, mají rádi léto a příjemnou zábavu.

Program:
Čtvrtek 28.7.:
14:30 Yamaha
16:30 Pískomil se vrací
18:30 7krát3
20:30 Michal Hrůza a Kapela Hrůzy
 
Pátek 29.7.:
16:30 IQlandia
18:00 Studio Dell’arte
20:00 Div. Ungelt – Vejšlap
 

Festival se konal v minulých letech každý rok v šesti městech a jeho návštěvnost byla přes 12 000 lidí. Letos se rozšiřuje o další tři festivalové zastávky. 

Festivalové zastávky Energie pro kulturu 2022

Havířov (9. – 10. 6.) Jablonec (14. – 15. 7.) Třebíč (25. – 26. 8.)

Hodonín (16. – 17. 6.) České Budějovice (28. – 29. 7.) Kadaň (7. – 8. 9.)

Děčín (23. – 24. 6.) Mělník (4. – 5. 8.) Olomouc (15. – 16. 9.)

zdroj: Energie pro kulturu

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x