KD Slavie má konečně stavební povolení

Připravovaná rekonstrukce kulturního domu Slavie úspěšně pokračuje. „Máme stavební povolení v právní moci, což je naprosto skvělá zpráva. Moc děkuji všem spolupracovníkům, kteří se na přípravě rekonstrukce a dostavby Slavie již třetím rokem podílejí, a nebo byli s námi hned na prvopočátku.

 

Projekt začal v roce 2019 mezinárodní soutěží vedenou formou soutěžního dialogu. Bylo to vůbec poprvé, co jsme se v Budějovicích do této formy soutěže pustili. Důvodem tohoto postupu byla možnost současně s projekčními pracemi na stavební část vést debatu i o příští náplni a způsobu fungování Slavie. Ve více kolovém dialogu zvítězilo konsorcium atelierů Chaix &Morel et Associés z Francie, atelieru Christian Anton Pichler a atelieru Jan Proksa z Rakouska. Smlouva s vítězi soutěže byla podepsána 3. září 2020. Na konci roku 2021 bylo na stavbu vydané územní rozhodnutí a nyní, v dubnu 2022 nabylo právní moci stavební povolení,“ říká 1.náměstek primátora Juraj Thoma.

Město v návaznosti na probíhající projekční práce a na vydaná povolení vyhlásilo na jaře letošního roku tzv. předběžné tržní konzultace. Jejich cílem byl průzkum možných dodavatelů stavby a podmínek pro její samotnou realizaci. „Na předběžné tržní konzultace se přihlásilo šest společností, vyplněný dotazník jich městu poslalo pět. Aktuálně je vyhodnocujeme a nepochybujeme, že o stavbu bude zájem. Chceme si také ověřit, jak si, s ohledem na situaci ve stavebnictví, vůbec stojíme s udržitelností předpokládané ceny,“ říká náměstek Thoma.

Město chce veřejnou zakázku na rekonstrukci a dostavbu vyhlásit letos v květnu a předat Slavii vítězi soutěže do listopadu 2022. Nová podoba počítá s dostavbou budovy směrem k Jihočeskému muzeu, čímž vznikne více prostoru pro hlavní sál ve třetím patře. Jeho kapacita je 235 diváků na sezení a 116 na balkoně. Maximální kapacita míst na stání je 535 lidí a 135 na balkoně. Dále tam bude jeviště pro 60 účinkujících. Sál bude otočen o 90 stupňů oproti současnému stavu. Do malého sálu v prvním patře se vejde 150 sedících diváků a budou se v něm odehrávat koncerty, ale i přenášky, klubové kino a podobně.

Moderní přístavbou dojde k propojení Slavie s okolím směrem do města, ale i k řece Malši, a od toho si samozřejmě slibujeme celkové oživení nábřeží. Rekonstrukce a přístavby do původně zamýšleného objemu se tak bývalý Německý spolkový dům dočká po více než 150 letech. Jsem velice rád, že pro radniční koalici je Slavie jedním z klíčových projektů, že má skvělou podporu, a že jsme do takto velkého projektu zapojili od samého počátku všechny zastupitelské kluby, koaliční i opoziční. Současně se stavební částí už máme připravené i kompletní podklady pro příští fungování Slavie,“ dodává 1. náměstek primátora Juraj Thoma.

Vítězem architektonického soutěžního dialogu byl odbornou komisí vybrán a 13. 7. 2020 radou města potvrzen francouzský ateliér Chaix & Morel et Associés, Ch. A. Pichler a  J. Proksa. 

 

zdroj:  město České Budějovice

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x