VIDEO – Kopáči vltavínů zadrženi při práci

České Budějovice – Policisté díky nové taktice zadrželi dva nelegální “krtky” v přímém přenosu. 

Prosincové sváteční dny využili také ke škodě obcí a majitelů lesů hledači vzácných vltavínů. Ve volných dnech pokračovali ve své nelegální činnosti na známých místech v Jihočeském kraji. Jedním z jejich cílů bylo také okolí obce Nesměň. Policisté kontrolují podle svých možností všechny známé lokality. 

Při prosincových kontrolách si ověřili nové postupy kopáčských skupin. Vlastní kopáče, kteří v jámách vltavíny hledají, doprovází další skupiny. Jedna skupina, například partnerky hledačů, monitoruje nenápadně příjezdové cesty do lokalit s nalezišti, v okamžiku, kdy projede podezřelé vozidlo (ve kterém by mohli být policisté) spouští poplach. Kopáče je totiž potřeba přistihnout při nelegální činnosti, tj. přímo při kopání v jámě. Pokud je „krtek“ varován, zmizí a ukryje se v lese. Své věci i nářadí klidně nechá v jámě. Další pomocná skupina obsadí okolí lesa, ve kterém se zrovna kope a poplach vyvolá i při objevení se náhodného chodce. Nezřídka kopáči lidem, kteří místem jen prochází i vyhrožují, bojí se přivolání policie.

Jihočeští policisté z pořádkové služby, ze skupiny kynologických specialistů, pes totiž objeví kopáče v jámě již na značnou vzdálenost, sestavili úderné týmy a s pomocí vyhledávací techniky zvolili méně nápadnou strategii, bez policejních vozů, majáčků …, prostě takové tiché přiblížení. Taktika se osvědčila a jak je zřejmé z videozáznamu, do posledních centimetrů neměl nikdo z „krtků“ o policistech ani zdání. Policisté zadrželi dva muže (nar. 1997, 1998) z Českobudějovicka. Samozřejmostí je zabavení nářadí a správní řízení. V případě, že policisté zjistí, že jde o „recidivisty“ v tomto oboru, mohou skončit u soudu.

Policisté budou podobné akce opakovat a to i s ohledem na skutečnost, že někteří z kopáčů, vyhrožují usmrcením služebních psů, nalíčení pastí a podobně. Nejde o plané výhružky, některé předměty jim zabavené to potvrzují.

 

zdroj, foto: Policie ČR

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x