Křížová hora

Jedná se o poutní cestu. Pro velké sportovní nadšence vede z náměstí Svornosti v Českém Krumlově a je dlouhá 2 km. Pokud máte omezené možnosti, např. s dětmi, dá se zaparkovat i blíž. Poslední možnost, kde to lze je v ulici Pod Horou-na pravé straně. Když budete přijíždět, uvidíte k tomu vymezené místo před křižovatkou-poznáte to :). Pak jste tam za nějakých 10 minut 🙂 I ten kousek je sice pěkný kopec, zapotí se každý, ale ta odměna za to stojí.
 
Nahoře vás čeká barokní areál ze 17.století s osmibokou kaplí.
K vidění je ten nejlepší výhled na Český Krumlov nebo Kleť a Šumavu. Na místě jsou různé expozice s historickou a uměleckou tématikou, jihočeské Madony, možnost popadnout zase dech 🙂 a odpočinout si. Atmosféra je tu skvělá a majitelé jsou zlatí.

Historii má toto místo za tak krátkou dobu velice pestrou. Kaple byla vystavěna v roce 1710 na přání měšťanů rodem Eggenberků. Na přelomu 19. a 20. století, zejména během 1. světové války, celý areál značně chátral. Roku 1928 kapli koupila Terezie Schwarzenberková, díky níž se areál opravil. Nejhorší časy nastaly po roce 1950 za socialistického režimu, kdy byl areál soustavně rozbíjen a vykrádán. V roce 1991 byla provedena důkladná oprava kaple a roku 2016 byl opět přístupný veřejnosti. Roku 2019 byl nainstalován nový zvon, který zde chyběl od 2.světové války.

Naprosto úžasné místo, které musíte navštívit 🙂 Atmosféra je zde naprosto úžasná.

Vaše Máma z Budějc

Výhled na český Krumlov
Kaple Křížový vrch
Kaple Křížový vrch

728x90

 

zdroj: krizak.krumlov.cz

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x