Masivní únik plynu po nehodě v Českých Budějovicích. Hasiči evakuovali 20 osob

Vážné důsledky měla dopravní nehoda, která se stala v sobotu 12. února ve večerních hodinách v Českých Budějovicích na Zavadilce. 

foto: HZS Jihočeského kraje
foto: HZS Jihočeského kraje
foto: HZS Jihočeského kraje

TRENDY svítidla

Na Zavadilku vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému v 21:43 hodin k ohlášené nehodě osobního auta. Nehoda byla nahlášena s nutností vyproštění zraněných osob, což průzkum provedený profesionální jednotkou z českobudějovické stanice potvrdil. V havarovaném osobním autě značky VW Caddy, které narazilo do plynové kapličky, zůstal zaklíněná zraněná osoba. Hasiči okamižtě zahájili vyprošťování, zároveň provizorně uzavřeli plyn v nabourané kapličce.


VW Caddy byl zcela zničený ve své přední části. Hasiči museli použít hydraulické vyprošťovací zařízení a osobu během několika minut předávali zdravotníkům ZZS.


V průběhu vyprošťování zaklíněné osoby část jednotky detekčními přístroji měřila koncentraci plynu v ovzduší. Byl naměřen masivní únik propanbutanu. Policisté okamžitě uzavřela přilehlou oblast a hasiči evakuovali čtyři osoby z blízkého rodinného domu. Na místo události se dostavil pracovník plynárenské pohotovostní služby, ale nepodařilo se mu masivní únik zastavit. Podle naměřených hodnot koncentrace plynu v ovzduší velitel zásahu rozhodnul o odpojení celé větve plynového rozvodu, což znamenalo zastavení přívodu plynu do několika rodinných domů. Zároveň si vyžádal jako posilovou jednotku evakuační autobus z českobudějovické stanice, do kterého bylo evakuováno celkem 20 osob (z toho 5 dětí).


Okolo 23. hodiny byl uzavřen pro celou oblast přívod nejen plynu, ale i elektrického proudu. Všem evakuovaným osobám hasiči v autobusu poskytli zázemí a především tepelný komfort. Primátor statutárního města České Budějovice, který byl přes operační středisko hasičů vyrozuměn a také se dostavil na místo události, zajistil náhradní ubytování v jednom z českobudějovických hotelů.
Hasiči průběžně opakovali měření plyn ve vzduchu a naměřené hodnoty ukazovaly, že koncentrace rychle klesá. Po půl dvanácté noční byla hasiči podána zpráva, že celá oblast je zajištěna, odpojena a zkontrolována a že evakuovaní obyvatelé se mohou vrátit do svých domů. Tři minuty po půlnoci velitel zásahu předal událost Policii ČR a hasiči zásah ukončili.

 

zdroj: HZS Jihočeského kraje

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x