Nová pravidla participativního rozpočtu

Rada města na svém jednání dne 11. ledna 2021 schválila nová pravidla budějovického participativního rozpočtu, která začnou platit už pro přípravu současného, tedy druhého ročníku, coby reakce na zkušenosti s předchozím rokem.

„Nově se upravují tři oblasti pravidel pro předkládání a schvalování projektů: zvyšuje se počet „líbí se mi“ z 50 na 100 jako první síto, kterým musí každý podaný projekt projít, aby mohl postoupit do dalšího hodnocení.

foto: Město České Budějovice

Mění se i způsob finálního hlasování a to tak, že každý hlasující má stále dva hlasy, tedy jeden, který může přidělit velkému projektu a jeden, který může přidělit malému projektu, ale nově může také využít pouze jednoho hlasu a ten jeden hlas odevzdat buď velkému nebo malému projektu. To znamená, že nemusí hlasovat i pro velký i pro malý projekt současně. A konečně se upřesňuje, že podpořeny k realizaci budou všechny projekty, bez ohledu na jejich počet, které vzejdou z finálního hlasování občanů až do vyčerpání alokovaných prostředků pro daný ročník rozpočtu,“ vysvětluje první náměstek primátora města Juraj Thoma.

Ve druhém ročníku participativního rozpočtování počítá připravovaná výzva s projekty za celkem 10 milionů korun. Vyhlášení výzvy se předpokládá 1. 2. 2021 a lhůta pro podávání návrhů projektů bude běžet od 1. 3. 2021 do 30. 4. 2021. V předchozím ročníku občané podali 51 návrhů projektů, ve finále se vybíralo hlasováním z 35 projektů a dalším hlasováním bylo k realizaci z nich vybráno 10 projektů.

„Participativní rozpočtování je vynikající nástroj, který dává možnost každému Budějovičákovi přijít s vlastním nápadem a s ním se ucházet o podporu veřejnosti. Je pouze na projektu a jeho autorovi, jak dokáže veřejnost zaujmout a přesvědčit, aby ve finálním hlasování hodili svůj hlas právě jeho projektu. Rozhodně je to zajímavá zkušenost pro všechny,“ dodává náměstek Juraj Thoma. Pro zájemce, kteří chtějí podat projekt je ke konzultacím k dispozici oddělení participativního rozpočtu na budějovické radnici.

Souhrnná čísla ročníku 2020:

  • 5 milionů alokace
  • 51 podaných projektů
  • 35 projektů ve finále
  • 10 projektů k realizaci

Souhrnná čísla ročníku 2021:

  • 10 milionů alokace
  • Vyhlášení výzvy 1. 2. 2021
  • Podávání návrhů 1. 3. 2021 – 30. 4. 2021
  • Sběr podpory „líbí se mi“ 1. 6. 2021 – 15. 6. 2021
  • Finální hlasování 1. 10. 2021 – 31. 10. 2021

zdroj: Město České Budějovice

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x