Pomník parašutisty se vrátí na Branišovskou

První letecká posádka z provizorního letiště na okraji Čtyř Dvorů uspořádala 18. listopadu 1923 letecký den.

Veřejnosti měla být předvedena atraktivní letová ukázka, pilotáž bezmotorového kluzáku a seskok padákem.

Pro tehdy sedmadvacetiletého parašutistu Antonína Ježka to ale byl poslední skok v životě. Dnes je od tragické události přesně 97 let.  

foto: Podoba pomníku A. Ježka z 20. let 20. století, zdroj: kniha Příběhy budějovických pomníků, Daniel Kovář

Nový letoun AERO A-10 tehdy pilotoval rotmistr Karel Brabenec. Zhruba ve výšce okolo 700 metrů parašutista vyskočil. Vinou přetrženého pojistného provázku se mu otevřel padák až těsně nad zemí a při dopadu ihned zemřel.

„Okrašlovací spolek chtěl zřídit tragicky zesnulému kolegovi zvláštní pomník, což se podařilo. Jeho slavnostní odhalení bylo v červnu 1925. Postupem času, kdy se sídliště rozrostla, zůstal pomník obklopen paneláky a vyřádili se na něm i vandalové. Jeho torzo se stalo v roce 2006 majetkem Vojensko – letecké historické společnosti České Budějovice.

Později jeho zbytky skončily na letišti Hosín,“ popisuje situaci náměstek primátora Ivo Moravec s tím, že aktuálně jsou zbylé dva díly Ježkova pomníku v dílně restauratéra. „Chceme tuto památku zkompletovat, opravit a vrátit na Branišovskou ulici nedaleko zastávky u vysokoškolských kolejí. Je to úcta našim předkům a elementární slušnost,“ dodává náměstek.

 

zdroj: Město České Budějovice

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x