POZOR: Bouře Sabine udeří už za pár hodin! Komplikace se čekají hlavně na silnicích

Jižní Čechy – V noci na pondělí udeří po celém Česku extrémně silný vítr, který může mít podobnou sílu, jako v roce 2007 orkán Kyrill. Český hydrometeorologický ústav dokonce vydal nejvyšší možnou výstrahu – extrémní stupeň nebezpečí. V pohotovosti jsou všechny záchranné složky i energetici.

Extrémně silný západní vítr ojediněle s nárazy nad 110 km/h.

Výstraha meteorologů na dnešní noc. Zdroj: ČHMÚ

 

V neděli (9.2.) večer a v noci na pondělí (10.2.) bude zesilovat jihozápadní vítr, zejména v Čechách a na severu Moravy a Slezska místy s nárazy 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h), na horách (zejména na severu) 30 až 40 m/s (110 až 145 km/h), na jihu Moravy bude vítr výrazněji zesilovat v pondělí dopoledne. Upozorňuje na to Český hydrometeorologický ústav.
V průběhu pondělního rána a dopoledne bude přes naše území k východu postupovat výrazná studená fronta a za ní se vítr změní na západní a v nárazech bude místy, zejména v Čechách, dosahovat 20 až 28 m/s (70 až 100 km/h), ojediněle kolem 30 m/s (kolem 110 km/h), na Moravě a ve Slezsku budou nárazy o něco nižší a budou dosahovat rychlosti kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle i vyšší.
V pondělí večer a zpočátku v noci na úterý vítr přechodně zeslábne. V úterý k ránu a dopoledne vítr opět od západu zesílí a v nárazech bude místy dosahovat kolem 20 m/s (kolem 70 km/h), ojediněle i vyšší.

Velmi opatrní by měli být především motoristé v lesních úsecích, kde hrozí pády velkých stromů. Stejně tak se očekávají i komplikace na železnici, neboť řada tratí vede lesními úseky. Pozorní by měli být i chodci, pokud tak nemusí, neměli by se večer venku vůbec zdržovat. Očekávají se také poměrně velké výpadky elektřiny. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček proto radí lidem, aby si během dne dobili mobilní telefony a powerbanky pro případ, že se dostanou do stavu, kdy si budou potřebovat zavolat pomoc. Dále také pro zjišťování aktuálních informací o vývoji bouře.

Hasiči radí:
• Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
• Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.
• Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
• Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
• Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
• Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
• Nechoďte do lesa.
• Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
• Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
• Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).
• Pokud je váš život, zdraví, popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

 

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x