Přírodní rezervace Ruda u Kojákovic

Přírodní rezervace Ruda u Kojákovic

V jedné procházce prostě všechno – voda, louka, les a vítr ve vlasech, nemluvě o divech přírody. Skvělý cíl i pro cyklovýlet.
Řeč je o rybníku Ruda a přírodní rezervaci Ruda u Kojákovic, ca půl hodinky autem od ČB. Jsou tu vzácné druhy z rostlinné a společenstva ze živočišné říše, vč. vydry a druh motýla-Bělopásek tavolníkový, který jinde v ČR není. Část rezervace je neprůchodná. Jedná o rozsáhlé rašeliniště, ale vynahrazuje to úplně božská vyhlídka z posedu. Navíc, zvuk ptactva je jak balzám pro duši.
Terén vlastně žádný, i s kočárkem to půjde. Kdo miluje výlety v přírodě, tady se zamiluje. My se zamilovali a moc.
 
Vaše Máma z Budějc
 
Přírodní rezervace Ruda u Kojákovic
Přírodní rezervace Ruda
Rybník Ruda

Přírodní rezervace Ruda u Kojákovic je významná přírodní lokalita Třeboňska, která zahrnuje část rybníka Ruda, jeho bohaté pobřežní porosty a výtopu rybníka s rašeliništěm. Rezervace je známá jako hnízdiště rybáka černého.

Přírodní rezervace Ruda u Kojákovic

PR Ruda u Kojákovic byla vyhlášena v r. 1991. Její rozloha je 45 ha a pokrývá část rybníka Ruda a jeho okolí.

Tato rezervace zaujímá z biologického hlediska nejcennější rybník s přilehlými mokřady ve střední části CHKO Třeboňsko. Část zrašelinělé výtopy rybníka tvoří ustupující neobhospodařované  louky a na břehových valech rostou borovice, břízy a vrby.

V lokalitě se nachází několik mělkých jezírek, které jsou domovem bublinatky jižní. Můžeme zde pozorovat malou kolonii několika párů rybáka černého.

Na svém území chrání významné hnízdiště vodního ptactva (rybák černý, bekasina otavní, chřástal vodní) a porosty rybníka s přilehlým rašeliništěm.

Ruda u Kojákovic je přírodní rezervace v katastru obce Jílovice.

zdroj: třeboňsko.cz

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x