SK Dynamo České Budějovice je o 5 let starší

Na základě historických poznatků jihočeských sportovních badatelů Michala Průchy a Zdeňka Zuntycha mění SK Dynamo České Budějovice letopočet založení. Dle zachovaných dokumentů byl českobudějovický klub založen 2. března 1900.

Jeden z článků z dobových novin, které informovaly o založení SK Č. Budějovice v březnu 1900
foto: SK Dynamo ČB

Na tuto převratnou informaci narazili badatelé Průcha a Zuntych při několikaleté tvorbě knihy Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu, která pojednává o kompletní historii fotbalu v Českých Budějovicích. „Kořeny organizovaného fotbalu v době Rakousko-Uherské monarchie sahají na úplný začátek minulého století. Při přípravě na knize jsme odhalili v dobovém tisku, že k založení prvního fotbalového mužstva ve městě, Sportovního klubu Č. Budějovice, došlo již 2. března 1900. Tedy o plných pět let dříve, než se dosud uvádělo,“ uvedl Průcha. „To zařazuje České Budějovice mezi průkopníky fotbalu v Čechách,“ doplnil jeho kolega Zuntych.

SK Dynamo České Budějovice se tímto stává po Slavii Praha a Spartě Praha třetím nejstarším klubem hrajícím českou nejvyšší soutěž. Kromě fotbalového klubu byly ve stejném datu založeny také kluby tenisu, šermu a cyklistiky. Ke zmiňovanému 2. březnu 1900 se tyto kluby hrdě hlásí.

Náznaky o tom, že byl klub založen v roce 1900, se objevily už v minulosti. Bylo však potřeba vše utřídit. „Těch textů, které člověku projdou rukama, jsou mraky. A tohle byly zastrčené zprávy mezi mnoha jinými. Vím, kolik jsem toho musel pročíst, když jsme dávali v roce 2005 dohromady knihu ke sto letům Dynama. Už tehdy se objevilo mnoho nových pohledů, ale až teď jsme všechna data, události a osobnosti propojili a usadili,“ objasnil Zdeněk Zuntych, který je také autorem publikace 100 SK Dynamo Č. Budějovice.

Změna letopočtu založení se kromě jiného dotkne také klubového loga. Počínaje startem nové fotbalové sezony bude v oficiálním logu nahrazen rok 1905 rokem 1900. Klub bude zároveň stále častěji využívat nové modernější logo, které už se objevuje na klubovém sortimentu.

 
POŘADÍ NEJSTARŠÍCH KLUBŮ FORTUNA:LIGY
1892 – SK Slavia Praha
1893 – AC Sparta Praha
1900 – SK Dynamo Č. Budějovice 
1902 – FK Mladá Boleslav 

zdroj: SK Dynamo ČB

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x