Stát začal vracet peníze za špatně koupené dálniční známky

Pro vrácení peněz je třeba zaslat žádost s úředně ověřeným podpisem, cizinci budou potřebovat úřední překlad.

Od pondělka (19.4.2021) mohou motoristé žádat o peníze, které omylem zaplatili za elektronický dálniční kupon k neexistující registrační značce. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) také představil celou proceduru, skrze kterou se lidé mohou peněz dobrat.

foto: MDČR

Možnost vrátit peníze se týká případů, kdy lidé udělali chybu v zadání SPZ a uvedli neexistující značku, a také těch, kteří špatně zadali zemi registrace vozidla. Pokud došlo k chybě vedoucí k nákupu známky na jinou, ale existující SPZ, peníze stát nevrátí.

„Nárok lze uplatnit na elektronické dálniční známky prodané kdykoliv v minulosti, které obsahují prokazatelně neexistující SPZ, zakoupené jak v e-shopu, tak na fyzickém obchodním místě. Pokud si však řidič zakoupil dálniční známku na SPZ vozidla, které existuje, ale patří někomu jinému, v takovém případě peníze vrátit nelze. Chráníme se tak před zneužitím systému,“ uvedla Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů SFDI.

Jak to bude fungovat (pramen SFDI):

1) Vyplníte žádost (Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku) na webu edalnice.cz.
2) K žádosti přiložíte Potvrzení o úhradě dálniční známky. V případě chybně uvedené země registrace vozidla ještě přiložíte prostou kopii technického průkazu daného vozidla.
3) Zahraniční řidiči musí navíc dodat výpis z registru vozidel státu, který byl uveden jako stát registrace vozidla, s úředním překladem do českého jazyka (s výjimkou Slovenské republiky).

Vyplněnou žádost je potřeba doručit na SFDI. To lze provést:

• on-line s elektronickým podpisem (elektronický podpis, ID datové schránky, autorizovaná konverze úředně ověřeného podpisu),
• poštou, případně osobně, doručením na adresu SFDI (žádost musí obsahovat úředně ověřený podpis kvůli ověření totožnosti žadatele).

Státní fond dopravní infastruktury následně prostřednictvím ministerstva dopravy ověří, zda je nárok oprávněný, tedy že vozidlo s takovou SPZ neexistuje. V případě, že se prokáže neexistence dané SPZ, peníze vrátí žadateli na účet, ze kterého byla provedena úhrada. Pokud žadatel za známku zaplatil v hotovosti, je potřeba v žádosti uvést číslo bankovního účtu, kam chce peníze poslat.

 
 

zdroj: MDČR,  zdopravy.cz

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x