Statečné studenty vodňanské rybářské školy ocenil náměstek hejtmana pro školství

Statečnost sedmi studentů z vodňanské rybářské školy ocenil ve čtvrtek 10. února náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma. Za to, že neztratili duchapřítomnost a aktivně pomáhali při záchraně tonoucí ženy s dítětem ve Vodňanech, předal každému z nich čestné uznání a poukaz na nákup sportovního vybavení v hodnotě tisíc korun.

foto: Jihočeský kraj
foto: Jihočeský kraj
foto: Jihočeský kraj

„Nikdo z nás nedokáže odhadnout, jak by se v tak vypjaté situaci sám zachoval. Jde o vteřiny, kdy se musíte rozhodnout. A ti kluci prokázali nejen neuvěřitelnou odvahu, ale také vzájemnou sounáležitost. Museli se rozhodnout během vteřiny a rozhodli se tak, že dva do té vody vlezli a pomáhali tu ženu s dítětem vytáhnout. Ostatní jen tak nečinně nestáli a přivolali policii. To jsou všechno kroky, které musíte udělat okamžitě, bez rozmyslu. A oni to zvládli. Z té situace se nesložili a okamžitě pomáhali,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma a vyzdvihl zásluhy žáků vodňanské Střední rybářské školy, kterou kraj zřizuje.  „Já jsem vlastně rád, že když už se tak smutný příběh musel stát, prokázali tito mladí lidé, jak kvalitní mají charakter. Není náhoda, že si ke studiu vybrali právě vodňanskou rybářskou školu, která svou filozofií a důrazem na lásku k přírodě láká ke studiu mladé lidi, kteří jsou svým založením k pomoci druhým nastaveni, což se toho nešťastného prosincového večera potvrdilo,“ zamyslel se Klíma. 

Dramatickou situaci, ve které se kluci začátkem prosince nacházeli, popsal jeden ze studentů, který neváhal a vrhl se na pomoc do ledové řeky Blanice. „Když jsme přecházeli přes most, slyšeli jsme divné zvuky, šli jsme se tedy pod most podívat a všimli si topící se ženy. Chvíli jsme nevěděli, co máme vlastně dělat. Potom jsme si rozdělili úkoly. Já a spolužák jsme tam vlezli a ostatní naváděli záchranné složky,“ popsal jeden ze studentů Antonín Havlík s tím, že v takové situaci se ukáže výhoda většího kolektivu. „To dítě se nehýbalo a žena nemohla mluvit, jak měla plíce plné vody. Bylo dobře, že nás tam bylo tolik, mohli jsme na tu situaci reagovat lépe, než kdybych tam byl sám,“ uvedl Havlík. 

Nešťastná událost se stala ve středu 1. prosince 2021 mezi 18. a 19. hodinou na řece Blanici ve Vodňanech na Strakonicku. Sedm studentů prvního ročníku Střední rybářské školy ve Vodňanech, jmenovitě pak Michael Miga, Matyáš Hlavinka, Jiří Křikava, Antonín Havlík, Karel Hudik, Rostislav Veselý, Václav Kuchař se tehdy vracelo z nákupu. Na mostě přes řeku Blanici si všimli opuštěného kočárku a v ledové vodě nedaleko mostu pak topící se ženy s dítětem. Uplynulo jen pár okamžiků a společně s přivolanou policejní hlídkou dostali dvojici na břeh. Jejich příkladný čin kromě náměstka hejtmana Pavla Klímy ocenil již dříve i starosta obce Vodňany Milan Němeček a ředitel jihočeské policie Luděk Procházka.

 

zdroj: Jihočeský kraj

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x