Telefonní budky v Budějcích končí, stát už je nechce dotovat

Operátor O2 ke konci letošního roku ukončil provoz všech veřejných telefonních automatů kromě těch, které musí povinně spravovat v nejmenších obcích.

V Českých Budějovicích už není žádný funkční telefonní automat.

Z nyní provozovaných 3 900 telefonních budek jich v roce 2020 zbude 1 150 v obcích do 200 obyvatel, sdělila mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

V Českých Budějovicích už není žádný funkční telefonní automat.

Operátor bude dál provozovat automaty v místech, na kterých mu to v rámci tzv. univerzální služby ukládá Český telekomunikační úřad. Ten každý rok stanovuje parametry pro velikost obce, ve které by alespoň jedna budka měla být. Dalším důvodem pro povinnost umístění budky je slabý mobilní signál. Ztrátu z jejich provozování pak operátorovi hradí stát. Dotace se pohybuje kolem 9 000 korun na jeden automat za rok.

O2 v posledních letech výrazně navýšilo pokrytí mobilní sítí 4G, které je v České republice jedno z nejlepších v Evropě.

Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Budky se spíše než místem pro volání stávají terčem vandalů. Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývají náklady na údržbu a provoz.

Přístroje i budky dodavatelská společnost postupně demontuje a zajistí jejich ekologickou likvidaci.

O2 spolupracuje také s projektem Knihobudky, kdy se z nevyužívaných budek stávají malé veřejné knihovny. Tento projekt vznikl za pomoci firemní Nadace O2.

 

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x