Začíná dlouho očekávaná stavba obchvatu Olbramovic na I/3

Stavba měla začít už na přelomu osmdesátých a devadesátých let, ztroskotala ale na nedostatku peněz.
Z přetíženého tahu I/3 z Prahy na jih zmizí jedna z největších „dopravních závad“. Pro obyvatele středočeských Olbramovic i řidiče dneškem končí dlouhá léta čekání na zahájení stavby obchvatu této obce. „V pondělí jsme předali staveniště a v úterý stavba s konečnou platností začíná,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martin Buček.

Nová přeložka bude dlouhá 3,4 kilometru, napojí se na již hotové úseky kolem Tomic a Votic. Hotová by měla být v roce 2023. Zbuduje ji společnost M-Silnice, která v tendru přišla s nejnižší cenou 320,94 milionu korun. To je o 33 procent méně než cena předpokládaná (478,5 mil.). Komise otevřela obálky s nabídkami (přišlo jich deset) už v první polovině ledna, ŘSD si následně od nejlevnější firmy vyžádalo doplňující informace a shledalo nabídku v pořádku.

Obyvatelé Olbramovic i motoristé na přeložku přetíženého severo-jižního tahu čekají desítky let. Stavba měla začít už na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Měla už stavební povolení, ale ztroskotala na nedostatku peněz. Olbramovicemi projede denně přes 20 tisíc aut, což je řadí mezi nejzatíženější obce v republice.

ŘSD má přitom za sebou dlouhé peripetie se stavebním povolením. To vydal středočeský krajský úřad hned dvakrát, když první povolení ministerstvo dopravy loni zrušilo kvůli řadě odvolání a chybám krajského úřadu.

Největším odpůrcem stavby byla původně společnost Davo Corporation, která v Olbramovicích provozuje autobazar a další služby motoristům. ŘSD se s ní ale loni v dubnu dohodlo a firma své odvolání proti stavebnímu povolení stáhla. Zbylá odvolání ministerstvo dopravy loni v září zamítlo.

Zahájení stavby se kvůli průtahům v přípravě několikrát odložilo, ŘSD mělo přeložku na „zahajovacím“ seznamu už pro rok 2018.

 

zdroj: zdopravy.cz / foto: ŘSD

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x