Zemětřesení v Rakousku pocítili i obyvatelé na jihu Čech

Ve středu 20. ledna v 8:30 našeho času došlo ve středním Rakousku k zemětřesení o síle (magnitudu) 4,1. Ohnisko (hypocentrum) zemětřesení se nacházelo v hloubce jen několika (2-5) kilometrů.

Zemětřesení o takovéto síle nezpůsobují škody, ale bývají pocítěna i na vzdálenost několika stovek km. Bezprostředně po zemětřesení přišla do Geofyzikálního ústavu hlášení o pocítěných otřesech např. z Českých Budějovic.

 

Denní seismogram seismické stanice Kašperské Hory z 20.1.2021. Čas odpovídá greenwichskému času (UTC), tj. pro středoevropský čas (SEČ) je potřeba přičíst hodinu.

Mapa epicenter zemětřesení pocítěných v Rakousku od r. 1900 (Hammel: Historical earthquake research in Austria, 2017). Epicentrum dnešního zemětřesení je označeno žlutým čtvercem.
Zemětřesení zaznamenaly velmi zřetelně všechny seismické stanice České regionální seismické sítě, jak je patrné z denního seismogramu stanice Kašperské Hory, která je svou polohou na jihu Čech epicentru zemětřesení relativně blízko. Středně silná zemětřesení ve východních Alpách nejsou vzácností, jak je zřejmé z mapy epicenter zemětřesení pocítěných v Rakousku od r. 1900 (více informací o historických zemětřeseních v Rakousku naleznete v článku Hammel: Historical earthquake research in Austria, 2017). Epicentrum dnešního zemětřesení je označeno žlutým čtvercem.
 

zdroj, foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x