Zřícenina hradu Šelmberk

Toto místo není až tak neznámé, jako turistický cíl roste. Je kousek za Mladou Vožicí. Pokud jste tu ještě nebyli, určitě se sem podívejte. A vy, co ho znáte, budete se mnou souhlasit, že je to něco, kam se zase rádi projedete.

Hrad Šelmberk vznikl před rokem 1318. První zmínky o majiteli patří Přibyslavu z Křimína, který byl také zakladatelem větve, pánů ze Šelmberka. V jejich rukách je hrad až do 90.let 14.stolet, kdy jej získal Aleš z Rýzmburka. Z 15. století se dochovalo jen několik zpráv. Nicméně někdy v prvé polovině 16.století dochází k renesanční přestavbě. U hradu se nacházel pivovar a hospodářský dvůr. V druhé polovině 16.stletí hrad koupil Michal Španovský z Lisova a připojil jeho panství k Mladé Vožici. Hrad tak ztratil svou sídelní funkci. Následně je už hrad zachycen jako zřícenina na kresbě z roku 1602. Během třicetileté války byl opuštěn úplně a postupně zpustl.

Ve dvacátých letech 19.století, Leopold z Kuenburgu necal upravit věž v romantizujícím slohu na rozhlednu. Okolí hradu bylo v té době přeměněno na anglický park. V roce 1940 se hrad stal majetkem města Mladá Vožice.

Součástí hradu je centrum Danar, které zde funguje od roku 2007 a postaral se zde o několik funkčních středověkých řemeslných dílen. Koná se tu navíc spousta kulturních a vzdělavacích akcí. 

Sezona je zde od dubna do října s možností občerstvení a příjemného venkovního posezení ve středověkém prostředí. Věž je přístupná za drobný poplatek během sezony, ale nedoporučuje se dětem. Za nás to ale vůbec nevadí, protože tohle místo nabízí spoustu jiných možností od kvalitní procházky s božskými výhledy do dalekého okolí. 

Užili jsme si to 🙂

Více info a aktuality k tomuto místu najdete na centrumselmberk.cz

Váš Autista z Budějc

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x