Celníci na jihu Čech odhalili nelegální pálenici

Vyrobit si vlastní ovocnou pálenku bez placení daní láká i některé obyvatele jihočeského regionu. Výrobci takového lihu ovšem porušují zákon a musí počítat s rozhodným zásahem ze strany pracovníků celní správy.

V polovině měsíce listopadu se o tom přesvědčil sedmašedesátiletý muž z obce na Vltavotýnsku. Pracovníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj v rámci vyhledávací činnosti prováděné postupem místního šetření zjistili, že vyrábí ovocné destiláty v rozporu se zákonem. Využíval k tomu destilační přístroj bez typového označení s chladičem. Celníci toto zařízení bez prodlení zajistili. V rámci předběžného opatření zajistili i více než dva hektolitry ovocných destilátů, skladovaných v demižonech a skleněných či plastových lahvích, neoznačených kontrolní páskou. Zajištěný destilační přístroj byl spolu s nelegálně vyrobeným lihem uložen ve skladu celní správy.

Z jednotlivých nádob, v nichž byly destiláty uloženy, odebrali pracovníci celního úřadu více než šest desítek vzorků. U žádného z nich se naštěstí neprokázal nebezpečně vysoký obsah methanolu.

Nelegální výrobce ovocných destilátů musí počítat nejen s uhrazením uniklé spotřební daně ve výši bezmála třiceti tisíc  korun, ale také se bude zodpovídat ze spáchání přestupku. I když od roku 2010 již samotná nelegální výroba lihu není trestným činem, stále za ni hrozí uložení sankce až do výše deseti milionů korun.  ​

Zdroj: Celní správa

Sdílejte

Napsat komentář

X