Jez Nový mlýn na dně Orlíku

Jez Nový mlýn na dně Orlíku

Tip na výlet

Nový mlýn Údraž, vodní elektrárna kdysi zásobující pivovar Protivín.

U samoty Rybárna leží další historicky cenný objekt, který se díky letošnímu poklesu hladiny vynořil z hlubin Orlíku. Tímto velice zajímavým objektem je jez s retardérovou propustí Nový Mlýn, který se nachází pod obcí Doubravka nedaleko Dražíče.

Cca. od roku 1720 stával na tomto místě u Vltavy vodní mlýn, který byl pojmenován Nový mlýn. Ke mlýnu patřilo několik hospodářských budov,jez a přívoz. Čas plynul a mlýn po staletí klapal svou starou známou písničku, ovšem nic netrvá věčně a pokrok nelze zastavit. Začátkem 20.let 20. století projevila správa Schwarzenberského panství zájem o toto místo a po dlouhém naléhání poslední pan otec mlýn Schwarzenberkům nakonec prodal.
V roce 1929 byla na tomto místě tedy vystavěna moderní elektrárna se stejným názvem – Nový mlýn.
Aby přiváděná voda postačila hladovým turbínám, byl jez zvednut na současnou výšku tedy 3m nad tehdejší hladinou. A tak jedna z největších elektráren své doby počala dodávat elektrickou energii do pivovaru v Protivíně.
Při výstavbě jezu bylo samozřejmě počítáno i s plavci (voraři) a tak byla na jezu vybudována 62 metrů dlouhá vorová retardérová propust, která se brzo stala slavnou a vodáky velice oblíbenou a vyhledávanou.

Nezapomnělo se ani na vorové prameny, které nový jez překonávaly vlevo 62 metrů dlouhou šikmou propustí s 22 zdrhlemi (schůdky), které zadržovaly a usměrňovaly vodní proud do středu propusti. Ještě ji než pohltila voda přehrady, stala se oblíbenou vodáckou atrakcí.

Kóta koruny jezu je 343,70 m.n.m.

Při napouštění přehrady vzala za své budova elektrárny až do úrovně podlahy. Samotný jez ale díky vzdutí hladiny nevadil, a tak se zbourat nemusel. Když je přehrada napuštěná, po jezu není ani památky a z ze zbytků staveb je tady jen ostrůvek.

Na konci března roku 2020 se orlík opět napustí, bude-li z čeho aby se stihla plavební sezona.

Situace se bude zase opakovat zase na podzim roku 2020 kdy bude pokračovat přestavba lodního výtahu. Výtah pro lodě má být v provozu v dubnu 2022. 

Pod Podolským mostem
Sdílejte
Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x