Cena benzinu padá. Litr se dá natankovat i za 21,90 Kč

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden opět výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla o 93 haléřů na 27,90 koruny za litr, a je tak nejnižší od půlky dubna 2016. Nafta zlevnila oproti minulé středě o 64 haléřů na 27,96 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS. Na některých čerpacích stanicích se benzin prodává i za 21,90.

 

foto: Budějce Zadarmo

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Už v minulém týdnu se snížily o více než korunu.

Za naftu i benzin platí nejvíc motoristé v hlavním městě. Litr Naturalu 95 vyjde v Praze v průměru na 28,99 koruny a stejné množství nafty na 28,86 Kč.

Druhé nejvyšší ceny v republice vykazuje Středočeský kraj s průměrem 28,55 koruny za benzin a 28,59 koruny za naftu.

Naopak nejlevněji se dá natankovat v Plzeňském kraji. Průměrná cena Naturalu tam je 27,08 Kč a nafty 27,28 koruny. Druhým nejlevnějším regionem je Jihočeský kraj s průměrem 27,26 koruny u benzinu a 27,39 koruny v případě dieselu.

Pohonné hmoty zlevňují díky poklesu cen ropy na světových trzích. Může za to pokles poptávky kvůli dopadům koronaviru, jako je třeba omezení letecké dopravy.

 

Nevídaně levné pohonné hmoty přišly v době, kdy kvůli karanténě a dalším omezením méně cestujeme. Na druhou stranu, když už je to potřeba, hodně lidí teď dává přednost autu před autobusem a vlakem, jejichž spoje jsou kvůli pandemii navíc omezené.

K nejlevnějším sítím čerpacích stanic v Česku patří Tank Ono. U těchto pump teď můžete natankovat litr benzinu za 21,90 Kč, nafty za 22,90 Kč. Ceny však padají více či méně u všech benzinek.

Majitel Tank Ono Jiří Ondra podobné ceny pamatuje naposledy někdy na konci devadesátých let. U většiny benzinek (mimo těch u hranic), kterých jeho firma provozuje na čtyři desítky, podle něj nyní roste výtoč benzinu, která vyrovnává propad nafty způsobený úbytkem kamionové dopravy.

Pokles spotřeby jsme zaznamenali u sedmi čerpacích stanic, které provozujeme u hranic. Za normálních okolností tam tankují Rakušané nebo Němci, kteří teď samozřejmě nejezdí, říká Ondra.

Přestože ceny padají, vyplatí se nabídky pump sledovat a porovnat. Rozdíly mohou být i nyní velké, a to i v rámci jednoho města.

Levné tankování je dobrou zprávou pro běžné řidiče, ale i pro dopravce. Ti tak mohou ušetřit na provozních nákladech, což se v době přidušené ekonomiky hodí. Na některé dopravce už ale kvůli dostupnější naftě tlačí speditéři, aby zlevnili.

Už jsem zaznamenal požadavek, abych šel s cenou dolů. Přitom když se zdražuje nebo rostou ceny mýtného, nikdo nám cenu nezvýší, říká Michal Kadlec, majitel menší pražské autodopravy.

zdroj: novinky.cz

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x