Festival Bonjour Budějovice právě začíná

Ochutnávka francouzských vín, výstava, koncerty, filmy, trh, kosmetický workshop a další nabídne letošní multižánrový festival Bonjour Budějovice. V pořadí už jeho šestadvacátý ročník začíná 14. června a končí 28. června. Pořadatelem je Francouzská aliance ve spolupráci s partnerským městem Lorient a za finanční podpory statutárního města České Budějovice.

„Tento trojlístek připravuje tradičně projekty, které se snaží přiblížit místním, ale i návštěvníkům francouzskou kulturu i gastronomii. Festival si za ta léta dokázal získat hodně příznivců a to se netýká jenom frankofonního publika,“ říká primátorka Dagmar Škodová Parmová

Lorient je partnerských městem Budějovic už od roku 1997. Na úplném počátku navázání vztahů byli manželé Břeských a Janina s Michelem Saffre. Postupně se začaly rozvíjet samostatné kontakty škol, konkrétně Jirsíkova gymnázia a středoškolského lycea v Lorientu, Arpidy a obdobného zařízení v Kerpapu, cestovních kanceláří, univerzit, knihoven, kulturních, sportovních a obchodních organizací.

„V březnu se tady konal měsíc frankofonie a teď ho střídá svátek hudby. Jsem ráda, že země galského kohouta dokázala na jihu Čech zdomácnět,“ dodává primátorka a srdečně zve všechny, kteří chtějí zažít v našem městě pohodovou francouzskou atmosféru.

 

Program festivalu:

*Program je předběžný a může se změnit

Vernisáž: zahájení výstavy “Triste mesure”

Festival Bonjour Budějovice začíná! Dovolujeme si vás pozvat na vernisáž výstavy “Triste mesure”, která celý festival zahájí. Přijďte si prohlédnout fotografickou a poetickou výstavu plnou citlivosti a jemnosti, na které se podílejí umělci Marko Luth a Klez Brandar.

Praha, 2017.
Francouzský fotograf Klez týden co týden projíždí městem a zachycuje jeho podstatu. Tu strom s podivnými tvary, tam socha, která jako by k němu dokázala promlouvat, všude muži a ženy, kteří projdou přes jeho objektiv, aniž by to tušili.
Francouzský básník Marko se týden co týden upíná k fotografiím svého kolegy a vkládá do nich svá slova, často rozhořčená, někdy melancholická, vždy však obratná a příznačná.
O rok později se oba umělci pustí do podivné milostné výměny, stylistického boje muže proti muži, který doplachtí do podoby této publikace, jejíž název zní jako dvojsmyslné prohlášení, stejně tak jako tlumené varování.

Kdy? Středa 14. června 2023 od 17h
Kde? Galerie Na dvorku ,Hroznová 8,České Budějovice
Vstup zdarma, bufet a nápoje zajištěny

Belgický večer

Přijďte objevit Belgii! Na programu je ochutnávka různých belgických piv doprovázená hranolky z této rovinaté země. François Lebrun nás bude provázet celým večerem a my tak budeme moci objevit všechny jemnosti slavných belgických piv. Upozorňujeme, že počet míst je omezen na 16 účastníků, pokud chcete, můžete si své místo rezervovat!

Kdy? Čtvrtek 15. června 2023 od 18h
Kde? Alliance Française Jižní Čechy – Náměstí Přemysla Otakara II 21, České Budějovice
Ochutnávka s výkladem v češtině a ve francouzštině
350 Kč (300 Kč pro členy Alliance française)

“Intouchables” v Letním kině

Francouzský večer v Letním kině! V rámci festivalu Bonjour Budějovice si vás dovolujeme pozvat na open-air projekci, který potěší malé i velké! Večer nám zpříjemní také nabídka jídla a pití a k tomu živá hudba!

Po nehodě při paraglidingu si Philippe, bohatý aristokrat, najme jako domácího pomocníka Drisse, mladíka z předměstí, který byl právě propuštěn z vězení. Zkrátka nejméně vhodnou osobu pro tuto práci. Společně dají dohromady Vivaldiho a Earth Wind and Fire, slova a vtipy, obleky a tepláky… Dva vesmíry se střetnou, navzájem se zkrotí, aby daly vzniknout přátelství stejně bláznivému, vtipnému a silnému jako nečekanému, jedinečnému vztahu, díky němuž budou létat jiskry a který je… Nedotknutelní.

Kdy? Pátek 16. června 2023 od 21h30
Kde? Letní kino Háječek – Františka Antonína Gerstnera 8, České Budějovice
Ve spolupráci s Letním kinem Háječek
Film v původním znění, české titulky
Film Erica Toledana, Oliviera Nakache s Françoisem Cluzetem, Omarem Sy, Anne Le Ny.
100 Kč (50 Kč studenti)

“Haute-couture” v Biografu Kotva

V rámci festivalu Bonjour Budějovice si vás dovolujeme pozvat na promítání francouzského filmu “Haute-couture” v Biografu Kotva. Dojemný příběh o mezigeneračních přenosech, založený na upřímném ztvárnění rolí herci a herečkami, a to vše v dokonalém prostředí dílen haute-couture.
Esther je přední pracovnicí a vedoucí v dílnách Maison Dior, a podílí se na poslední kolekci haute couture před odchodem do důchodu. Jednoho dne jí dvacetiletá Jade v metru ukradne kabelku. Jade přemůžou výčitky svědomí a rozhodne se věc vrátit. Navzdory sobě samé, Esther okouzlená odvahou mladé dívky a přesvědčena o tom, že má tato dívka dar, jí nabídne, aby nastoupila do dílen Maison Dior jako učednice. Je to příležitost předat Jade řemeslo, které se odjakživa praktikovalo pro krásu gesta…

Kdy? Neděle 18. června 2023 od 18h30
Kde? Biograf Kotva, Lidická tř. 2110, České Budějovice
Ve spolupráci s Biografem Kotva
Film v původním znění, české titulky
Film Sylvie Ohayon, účinkují: Nathalie Baye, Lyna Khoudri, Pascale Arbillot.
130 Kč

Objevujte Bretaň – malá literární a kulinární ochutnávka

V rámci festivalu Bonjour Budějovice vás zveme do Jihočeské vědecké knihovny na bretaňské palačinky, sklenku cideru a diskusi o literatuře!

Dr. Kateřina Drsková, PhD. vám nabídne (znovu)objevení krásné oblasti Bretaně prostřednictvím literatury, ale také představení úzkých přátelských a literárních vazeb mezi Bretaní a jižními Čechami.

Kdy? V pondělí 19. června 2023 od 17h30
Kde? Jihočeská vědecká knihovna – Lidická 1, České Budějovice
Ve spolupráci s Jihočeskou vědeckou knihovnou
Vstup zdarma, palačinka a cidre zdarma

Svátek hudby

Různé hudební styly, klasické i moderní písně v podání amatérských i profesionálních hudebníků na různých místech v centru Českých Budějovic. Tento atraktivní program je součástí akce „Světový svátek hudby v Českých Budějovicích“, která se ve Francii každoročně odehrává 21. června pod názvem «Fête de la musique ».

Kdy? Středa 21. června
Kde? IGY Centrum – Pražská tř. 1247/24, 370 04 České Budějovice
Ve spolupráci s Josefem Kordou a Festivalem Krumlov

Le Marché, trh s francouzskými a frankofonními produkty

Na jeden den nabídne Francouzský trh obyvatelům regionu tucet obchodníků, kteří nás vezmou na cestu za poznáním francouzské a frankofonní gastronomie. Celý den nás bude provázet řada koncertů a završením dne pak bude koncert bretaňské skupiny Electro bombarde project, která akci stylově zakončí!

Kdy? V pátek 23. června od 9h do 22h
Kde? Piaristické náměstí, České Budějovice
Vstup zdarma, možnost zakoupení jídla a pití na místě

Koncert francouzské skupiny Grass’ Mat Project

Lorient a České Budějovice po mnoho let udržují silné přátelské vztahy. Město k nám zve každoročně jednu bretaňskou hudební skupinu, aby radostně a s dobrou náladou oslavilo tyto vazby, které zůstávají během let stále stejně silné.

Grass’ Mat Project je hudební skupina hrající Klezmer (tradiční jidiš) a hudbu východní Evropy (Rumunsko, Maďarsko…), to vše v lorientském aranžmá! Neseni na notách jasného klarinetu a karpatského akordeonu vás Grass’Mat Project vezme na cestu do vzdálených zemí od Birobidžanu až po Balkán, do swingových a živých rytmů. Hudebníci z Grass’Mat Project obohaceni nejrůznějšími rozmanitými vlivy vás zvou ke sdílení své hudby: uhrančivé, vířivé, opojné, klezmerizující!

Kdy? V pátek 23. června 2023 od 18,30h
Kde? Piaristické nám., České Budějovice
Vstup zdarma, možnost zakoupení jídla a pití na místě
V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v sobotu 24. června v 18:30 v restauraci Solnice.

Kosmetický workshop

Vyrobte si vlastní tělový balzám s levandulí! V rámci festivalu Bonjour Budějovice vás zveme do Alliance Française na kosmetický workshop. Vyrobte si vlastní tělový balzám s levandulí pro jemnou a hydratovanou pokožku a odneste si ho domů! 1,5 hodiny trvající workshop povede Lenka Smržová. Upozorňujeme, že počet míst je omezen na 10 účastníků, pokud chcete, můžete si své místo rezervovat!

Kdy? Pondělí 26. června od 17h do 18.30h
Kde? Alliance Française Jižní Čechy – Náměstí Přemysla Otakara II, České Budějovice 21.
Workshop bude veden v českém jazyce
250 Kč (220 Kč pro členy Alliance française)

Ochutnávka francouzských vín

V rámci festivalu Bonjour Budějovice si vás dovolujeme pozvat na tradiční ochutnávku francouzských vín! Roman Farka nás přivítá ve své vinotéce, abychom objevili veškerou subtilnost vína díky degustaci červených i bílých vín z různých francouzských oblastí. Pozor, počet míst je omezen, pokud chcete, můžete si svá místa rezervovat! Upozorňujeme, že počet míst je omezen na 12 účastníků, pokud chcete, můžete si své místo rezervovat!

Kdy? Středa 28. června 2023 od 18h
Kde? Farkatéka – Farka Roman – Dr. Stejskala 111, České Budějovice
Ve spolupráci s Farkatékou a panem Romanem Farkou
Ochutnávka s výkladem v češtině
350 Kč (300 Kč pro členy Alliance française)

 

zdroj: město České Budějovice, Alliance française

Sdílejte

Líbí
5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x