Jihočeský kraj dokončil obnovu Vrbenských rybníků. Investice stála 109 milionů korun

Vyvezení přes 126 tisíců tun bahna, obnovení 21 ostrovů a vybudování čtyř nových stanovišť pro ptáky či vyhloubení tří mělkých tůněk pro obojživelníky. To jsou nejzásadnější opatření, kterými kraj pomáhá zlepšit přírodní prostředí v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky na okraji Českých Budějovic.

foto: Jihočeský kraj
foto: Jihočeský kraj

Konkrétně zatím v případě rybníků Domin a Bažina. Informoval o tom první náměstek hejtmana František Talíř zodpovědný za životní prostředí v Jihočeském kraji s tím, že projekt si vyžádal náklady 109 milionů korun. Kompletní sumu získal kraj jako dotaci z evropských zdrojů – Operačního programu Životní prostředí.

Práce na revitalizaci Vrbenských rybníků, které byly vždy přerušeny v době hnízdění ptactva, začaly v listopadu 2019 a nyní jsou prakticky u konce. „Jsem opravdu moc rád, že jsme dokázali rekultivovat a dát dohromady zase další kousek naší krásné jihočeské krajiny. A to je zásadní nejen pro ty živočichy, kteří zde žijí, ale také pro lidi, kteří mají zase kam chodit do přírody na procházky. Což je zvláště v dnešní pandemické době velmi důležité,“ vysvětlil František Talíř a dodal: „Rybníky jsme důkladně odbahnili, což pomůže jejich zdravější kondici. Momentálně se ještě dokončují opravy cest na hrázích a hotovo bude nejpozději do konce března, v případě příznivého počasí i dříve,“ upřesnil první náměstek hejtmana.

Uvedená lokalita je domovem více než 90 druhů ptáků. Z nejvzácnějších lze jmenovat kvakoše nočního, rybáka obecného, husici liščí, racka černohlavého, kolpíka bílého či volavku stříbřitou. Z dalších živočišných druhů se tu vyskytuje například řada obojživelníků i velmi bohaté společenstvo motýlů. „V následujících letech chceme v podobných projektech určitě pokračovat. V plánu máme rekultivaci Vávrovských rybníků, kde jsme nyní ve fázi projektových příprav,“ nastínil další postup František Talíř. 

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky leží na severozápadním okraji Českých Budějovic a má rozlohu 245,8 hektaru. Zahrnuje rybníky a rozsáhlé plochy přilehlých mokřadů a luk, kde se vyskytuje bohatá a unikátní fauna i flóra. Zřízena byla v roce 1990 a od roku 1993 jí prochází naučná stezka Po hrázích Vrbenských rybníků. Jako součást evropsky významné lokality a ptačí oblasti zároveň patří do soustavy NATURA 2000.

 

zdroj: Jihočeský kraj

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x