Jihočeští hygienici nařídili preventivní karanténu pro dvacítku lidí, Rakousko má první případ nakaženého

Hygienici v Jihočeském kraji nařídili preventivní dvoutýdenní domácí karanténu asi pro dvacet lidí, jeden člověk je v karanténě také v Moravskoslezském kraji. Vrátili se z oblastí s nákazou koronavirem, mimo jiné z Itálie. V Nemocnici na Bulovce už je jedenáct Čechů, kteří se v úterý vrátili z Íránu; k šestici studentů, které odvezli do nemocnice dopoledne, se později přidalo dalších pět lidí. Na výsledky testů se stále čeká. Kvůli šíření koronaviru se večer sejde rozšířené předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

foto: unsplash.com

Jihočeští hygienici poslali do domácí dvoutýdenní karantény dvě desítky lidí, kteří se vrátili například z Itálie. U nikoho na jihu Čech se neobjevilo podezření na nemoc COVID-19. Lidé v karanténě by neměli opouštět své domovy.

„Jde o algoritmus od ministerstva zdravotnictví. Každý člověk, který se vrátí ze zasažených oblastí, by se měl nahlásit,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Kvetoslava Kotrbová.

V karanténě je také jeden člověk v Moravskoslezském kraji. Vrátil se z Itálie.

 

Podezření na nákazu v úterý ohlásila spolková země Horní Rakousy,

která hraničí s Jihočeským krajem. Pětapadesátiletý muž se po návratu z Itálie dostavil s příznaky podobnými chřipce do nemocnice v Linci. Výsledky testů v tomto případě zatím nejsou k dispozici. Podezření na koronavirus ohlásilo také Vorarlbersko.

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy novým typem koronaviru. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana Günthera Plattera o tom informovala agentura APA. U dvou Italů, kteří jsou v karanténě v nemocnici v tyrolské metropoli Innsbrucku, potvrdila přítomnost viru první i druhá série testů.

Čtyřiadvacetiletého muže a stejně starou ženou hospitalizovali v pondělí. Oba měli mírnou horečku, podle ředitele innsbrucké univerzitní nemocnice Güntera Weisse ale už v úterý horečku nemají.

Italský pár podle Weisse pochází z okolí Bergama, které leží v severoitalském regionu Lombardie. Žena podle něj žije a pracuje v Innsbrucku, muž přijel na návštěvu. Oba přijeli do Rakouska v pátek z Itálie.

Tyrolsko, které sousedí se severem Itálie, kde se koronavirus šíří, nyní v innsbrucké nemocnici zřídí zvláštní ambulanci, která bude přijímat lidi podezřelé z nakažení koronavirem.

Nakažení jsou i v Chorvatsku

O prvním chorvatském pacientovi s nákazou koronavirem informoval na společné tiskové konferenci předseda vlády Andrej Plenković. Řekl mimo jiné, že mladý muž je v karanténě na Klinice infekčních onemocnění v Záhřebu, nicméně se cítí dobře a průběh jeho onemocnění je zatím mírný.

Ministr upřesnil, že infikovaný byl od 19. do 21. února na návštěvě v Milánu na severu Itálie. Zpravodajský server 24sata k tomu dodal, že mladík se jel podívat na fotbalový zápas, který se hrál na stadionu San Siro.

zdroj: ct.cz, lidovky.cz

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x