Kluziště na náměstí možná zůstane, rozhodne rada města 1. prosince

Vyjádření Art4promotion, pořadatel Českobudějovického adventu:  Od pátečního zákazu vánočních trhů nonstop jednáme a řešíme nastalou, pro nás velmi těžkou, situaci. Nemůžeme sami přejmenovat adventní trhy na farmářské, není to v naší kompetenci a bylo by to obcházení krizového zákona. 

MZ odmítá zmírnit zákaz adventních trhů na provozování s přísnějšími opatřeními. Ocitli jsme se z hodiny na hodinu bez příjmů s vysokými ztrátami. Aktivně jednáme s ministerstvem průmyslu o způsobu náhrady ztrát všem stánkařům i pořadatelům. Zároveň děláme vše proto, abychom udrželi alespoň kluziště. Vyšli jsme městu vstříc a jsme připraveni nést část nákladů, tak aby rada městě mohla ve středu provoz kluziště schválit. Jsme připraveni od středy odpoledne kluziště otevřít.
 
Další provoz kluziště na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. záleží na tom, jak drahý by byl. Kluziště bylo součástí adventních trhů, na něž město už přispělo pořadatelům dvěma miliony Kč. Kdyby se mělo kluziště znovu otevřít a fungovat do původně zamýšleného 6. ledna, další náklady na provoz by byly možná až 2,5 milionu Kč, což si město nemůže dovolit. Rozhodující bude cenová nabídka od organizátorů z firmy Art4Promotion, řekl ČTK primátor Jiří Svoboda (ANO), který je proti kluzišti.

Zástupce Art4Promotion Rudolf Střítecký ČTK řekl, že se bude snažit nabídnout cenu nižší než dva miliony Kč. S radnicí se zatím domluvil na tom, že by kluziště kolem kašny, pokud strany dospějí k dohodě, mohlo fungovat do 24. prosince. 

„Adventní trhy skončily, tedy včetně kluziště. Vůbec se nedá mluvit o tom, že by jakákoli atrakce pokračovala. Pokud se dohodneme, byla by to zcela nová objednávka na službu venkovního sportoviště. Ale k tomu, abychom tak mohli učinit, potřebujeme přesnou kalkulaci,” řekl primátor.

Podle Stříteckého by se mohlo zachovat kluziště i vyhlídkové kolo. Radní poslali agentuře návrh, Střítecký se snaží srazit náklady pod dva miliony. „Teď to propočítávám. Řekli jsme, že nebudeme vůbec kalkulovat náklady, co jdou za námi, jako stavba a bourání. Ale náklady, že to budeme udržovat v chodu, elektřinu, náklady na obsluhu, pronájem technologie. Nám vypadly veškeré příjmy a budeme žebrat o nějaké kompenzace,” řekl Střítecký. Ztrátu vzniklou tím, že vláda trhy zakázala, vyčíslila Lenka Střítecká z Art4Promotion zhruba na deset milionů korun.

Agentuře Art4Promotion dává radnice na trhy dva miliony. „Provoz kluziště je nejdražší záležitostí, která tam je. Zatím máme jenom předběžný odhad, ale kdyby tam mělo být kluziště do Tří králů, vyžádá si dalšího dva a půl milionu. Nejsme v situaci, že bychom mohli vzít dva a půl milionu a objednat si kluziště,” řekl Svoboda.

Když se radní na dalším provozu kluziště dohodnou, bude muset podle Svobody firma kontrolovat očkování, prodělaný covid i maximální počty lidí.

Náměstek primátora Juraj Thoma (OPB) řekl, že se radní pokusí o řešení. „Přijde mi zvláštní, že do divadla, na sport může až tisíc lidí do hlediště, můžete pořádat oslavu, kam může přijít sto lidí, kteří jsou očkovaní, ale nemohlo by sto očkovaných lidí na náměstí bruslit,” řekl Thoma. Ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová před víkendem ČTK řekla, že kluziště by dál fungovat mohlo.

Primátor je proti. Jako předseda krizového štábu Českých Budějovic nemůže podle svých slov vítat žádnou aktivitu, která povede ke shromažďování lidí, byť povolenou. „Nikdy jsme neměli tak vysoká (koronavirová) čísla jako teď,” řekl.

Aktivně jednáme s ministerstvem průmyslu o způsobu náhrady ztrát všem stánkařům i pořadatelům. Zároveň děláme vše proto, abychom udrželi alespoň kluziště. Vyšli jsme městu vstříc a jsme připraveni nést část nákladů, tak aby rada městě mohla ve středu provoz kluziště schválit. Jsme připraveni od středy odpoledne kluziště otevřít.
 
 

zdroj: Českobudějovický advent, ČTK

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x