Od začátku roku strážníci posbírali v ulicích 786 kusů injekčních stříkaček

Důležitou činností strážníků, zaměřenou na bezpečnost obyvatel jihočeské metropole, je mimo jiné sběr nebezpečného infekčního materiálu. Nejčastěji se jedná o použité injekční stříkačky nebo samotné jehly, nedbale odhozené uživateli návykových látek. V případě zranění o takovou jehlu je pak postižený vystaven vysokému riziku nakažení některou z infekčních nemocí, jako je například žloutenka nebo virus HIV.

foto: MP České Budějovice
foto: MP České Budějovice
foto: MP České Budějovice

Nejrozšířenějším výskytem infekčního materiálu na území města je především široké okolí vlakového nádraží, centrum města, sídliště Máj nebo okolí Palackého náměstí. Místem, kde se sdružují narkomané a odhazují zde použité injekční stříkačky, jsou zejména ulice, parky, výměníky nebo dětská hřiště. Své pomůcky k aplikaci drog však často zanechávají i na veřejných toaletách obchodních center nebo restaurací.
 
Českobudějovičtí strážníci se v průběhu letošního roku setkali i s „hromadnými“ skládkami infekčního materiálu. Největší počet 83 injekčních stříkaček najednou sebrala hlídka městské policie na oznámení náhodného nálezce v parku na Žižkově třídě. Strážníci však nalézali i větší množství obalů od léků, často i se zbytky léků uvnitř.
 
Od začátku roku 2021 do dnešního dne sebrali strážníci v ulicích Českých Budějovic celkem 786 kusů použitých injekčních stříkaček.
 
Nejohroženější skupinou, která je vystavena riziku poranění o odhozené injekční stříkačky, jsou děti. Ty často nejsou schopny rozpoznat nebezpečí a neví, jak se v případě takového nálezu zachovat. Strážníci Městské policie České Budějovice proto v rámci prevence pořádají na dané téma přednášky již pro nejmenší děti z mateřských škol.
 
Nabádáme občany, aby v případě nálezu odhozené injekční stříkačky nenechávali nález ležet bez povšimnutí a věc oznámili městské policii na telefonní linku 156. Nikdy nesbírejte infekční materiál holýma rukama. Strážníci, kteří jsou ke sběru infekčního materiálu speciálně vyškoleni a disponují ochrannými pomůckami, injekční stříkačky bezpečně seberou a zlikvidují.
 
Co dělat při poranění injekční stříkačkou?
1. Ránu nechte co nejdéle volně krvácet a místo poranění nemačkejte – krvácení rány snižuje případnou dávku viru v těle
2. Po zastavení krvácení ránu vymývejte vodou a mýdlem po dobu 10 minut, poté ošetřete dezinfekčním roztokem.
3. Vyhledejte lékaře, hygienickou stanici, nebo nejbližší infekční oddělení – lékař vyšetří krev na virové onemocnění.
 

zdroj: MP České Budějovice

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x