Odhalení památníku aviatika ve středu 12. 5. 2021

Odhalení zrekonstruovaného památníku aviatikovi Ježkovi se uskuteční ve středu 12. 5. 2021 v 15.30 hodin. Památník je umístěn v Branišovské ulici v parčíku u zastávky MHD Vysokoškolské koleje.

foto: město České Budějovice

První letecká posádka z provizorního letiště na okraji Čtyř Dvorů uspořádala 18. listopadu 1923 letecký den. Veřejnosti měla být předvedena atraktivní ukázka, pilotáž bezmotorového kluzáku a seskok padákem. Pro tehdy sedmadvacetiletého parašutistu Antonína Ježka to ale byl poslední skok v životě. Nový letoun AERO A-10 tehdy pilotoval rotmistr Karel Brabenec. Zhruba ve výšce okolo 700 metrů parašutista vyskočil. Vinou přetrženého pojistného provázku se mu padák otevřel až těsně nad zemí a při dopadu ihned zemřel. 

„Okrašlovací spolek chtěl zřídit tragicky zesnulému kolegovi zvláštní pomník, což se podařilo. Jeho slavnostní odhalení bylo v červnu 1925. Postupem času, kdy se okolní sídliště Šumava a Máj rozrostla, zůstal pomník obklopen paneláky a vyřádili se na něm i vandalové. Torzo se stalo v roce 2006 majetkem Vojensko – letecké historické společnosti České Budějovice. Později jeho zbytky skončily na letišti Hosín,“ popisuje historii náměstek primátora Ivo Moravec.

         

zdroj, foto: město České Budějovice

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x