Potravinová sbírka začala

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie.

Pokud v sobotu 21.11. nakoupíte ve vybraných obchodech, můžete nakoupené potraviny odevzdat do košíků za pokladnami. Budou tam na vás čekat dobrovolníci. 
foto: potravinová sbírka.cz

Ta jarní kvůli pandemii koronaviru nebyla, a proto teď v potravinových bankách chybí asi pět set tun trvanlivých potravin. V některých bankách jsou nyní jenom poslední lahve s nápoji. Nedostatek potravin je problémem hlavně pro charitativní organizace nebo matky samoživitelky. 

Sbírka potravin, která proběhne v sobotu v téměř všech obchodech, všech hypermarketech v republice, bude bezkontaktní. To znamená, že dobrovolníci například nebudou moci rozdávat letáčky v obchodech. Nyní v jednom okamžiku budou moci být v prodejně jenom dva dobrovolníci.

Potravinové banky vyzývají dárce, aby nosili zejména trvanlivé potraviny, to znamená masové nebo zeleninové konzervy, luštěniny, těstoviny, rýži nebo mouku. Naopak například mléčné výrobky příliš vhodné nejsou, jelikož mají většinou kratší dobu spotřeby.  

Zkušenosti potravinových bank se sbírkami jsou velmi pozitivní. „Je neuvěřitelná solidarita, co se týče darování potravin. Mám velmi dobrou zkušenost a všem děkuju,“ uvedla šéfka ostravské potravinové banky.  

Potravinové banky v Česku mají většinou jenom minimum zaměstnanců. V době sbírek jim však pomáhají dobrovolníci právě z neziskových organizací, se kterými dlouhodobě spolupracují. Bývá jich i několik set. Momentálně je větší zájem například mezi vysokoškoláky, kteří kvůli koronaviru zůstávají doma. 

Vybrané potraviny a drogerie putuje prostřednictvím regionálních potravinových bank přímo do odběratelských neziskových organizací, které pomáhají například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.
 
Partnerem sbírky je Charita Česká republika, NADĚJE, Armáda spásy a Slezská diakonie.
V roce 2018 pomohly potravinové banky 100 000 potřebným prostřednictvím více než 600 neziskových organizací. Cesta darovaných potravin je krátká. Darující pomáhá ve svém regionu.

 

zdroj: potravinovasbirka.cz

Sdílejte

Líbí
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x