Dnes skončil Multiplex 1 z vysílače Kleť

Velké jihočeské vysílače České Budějovice-Kleť a Vimperk-Mařský vrch přestaly včera, v úterý 14. července krátce před půlnocí šířit DVB-T vysílání České televize na 49. kanálu. 

Vypnutí DVB-T se dotklo také několika místních převaděčů Loučovice-Krásné Pole na 49. kanále, Týn nad Vltavou-Semenec na 49. kanále, Volary-Horní Sněžná na 49. kanále, Prachatice-Šibeniční vrch (vodárna) na 34. kanále a Zdíkov-Novotných vršek opět na 49. kanále. 

Vypnutí DVB-T by v oblasti neměly provázet prakticky žádné problémy. Nové DVB-T2 vysílání České televize už je v regionu k dispozici od února, a sice na kanálu 39. 

Vypínání starých DVB-T multiplexů bylo v Česku zahájeno v listopadu loňského roku a to vypnutím multiplexu 1 z vysílačů Praha – Cukrák a Praha – Žižkov. Přechod na druhou generaci pozemního vysílání měl skončit na konci června 2020. S ohledem na pandemii koronaviru COVID-19 byl přechod na nové vysílání v březnu zastaven. Koncem května byl zveřejněn nový plán přechodu na DVB-T2, který počítá s tím, že staré DVB-T sítě skončí do konce října 2020.

Cílem všech změn je uvolnění 700 MHz pásma, které bylo vyčleněno pro rychlé mobilní sítě páté generace (5G). Pro televizní vysílání zůstanou v pásmu UHF již jen kanály 21 až 48.

Nejbližší vypínání multiplexu 1 proběhne 29. července v Jihomoravském kraji. Další velká vlna čeká Českou televizi 27. srpna, kdy se minutu před půlnocí veřejnoprávní síť DVB-T odmlčí v Pardubickém kraji, na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. A jako poslední přijde na řadu Zlínský kraj.

zdroj: digitalnitelevize.cz

Sdílejte

Líbí
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x